Delavci kot novodobni sužnji, direktorji pa kujejo dobičke

“Natakarji, sobarice, receptorji, kuharji so najbolj iskani kadri v gostinstvu in turizmu. Država, ki je največja lastnica turističnih zmogljivosti pri nas, jih plača sramotno nizko. Od danes so slovenska podjetja v lovu na kadre na zaposlitvenem sejmu v Črni gori.”

“Tuji delavci so pogosteje tudi žrtve izkoriščanja delodajalcev, ki jim na primer nezakonito podaljšujejo delovni čas, ali pa jih nastanijo v pretesne sobice s številnimi drugimi delavci. Čeprav to še zdaleč ne pomeni, da do kršenja delavskih pravic ne prihaja tudi pri domačih delavcih, sploh v času vrhuncev turistične sezone. »Inšpektorat za delo moral namesto opozarjanja na kršitve, kršitelje kaznovati. Dogaja se namreč, da se delodajalcu sistemsko kršenje delovnopravne zakonodaje na koncu celo finančno izplača, kar je nedopustno,« pravi generalni sekretar Obalne sindikalne organizacije – Konfederacije sindikatov 90 Slovenije Damjan Volf.”

Več v prispevku na povezavi: preiskovalno.si – 20. 2. 2024